W piątek 19 października Kooperatywa „Dobrze” zorganizowała w Warszawie – z Polskim Klubem Ekologicznym, Fundacją Strefa Zieleni, WWF, ruchem Nyeleni, Forum Rolnictwa Ekologicznego, OTOPem i innymi organizacjami współpracującymi w ramach Koalicji Żywa Ziemia, ze wsparciem „Zielonych Wiadomości” i Fundacji im. Heinricha Boella w Warszawie – imprezę pod hasłem „Dobra żywność dobre rolnictwo”, w ramach ogólnoeuropejskiego miesiąca działań „Good Food Food Farming„.
Wspólna Polityka Rolna do zmiany!
Europejki i Europejczycy domagają się od Komisji Europejskiej, Europosłów i rządów krajów członkowskich UE zmiany Wspólnej Polityki Rolnej, która nie spełnia oczekiwań obywateli i obywatelek, konsumentów i konsumentek żywności.
Mamy coraz mniej rolników i gospodarstw rolnych, coraz bardziej uprzemysłowioną i schemizowaną produkcję rolną, coraz więcej zanieczyszczeń środowiska i utraty bioróżnorodności w tym owadów zapylających, coraz bardziej negatywny wpływ rolnictwa na klimat i wrażliwość produkcji rolnej na zmiany klimatu, coraz gorszą jakość żywności, a jednocześnie jej nadprodukcję, przede wszystkim mięsa, ogromne marnowanie się żywności, a jednocześnie coraz bardziej wyjałowione, pozbawione materii organicznej gleby.
Jednocześnie mamy coraz więcej chorób cywilizacyjnych w tym nowotworów, których przyczyny, jak pokazują badania naukowe, tkwią głównie w zanieczyszczeniach środowiska, w tym żywności.
Ten system rolnictwa i żywności nie jest zrównoważony i musi się zmienić.
Alternatywy są!
Wspólna Polityka Rolna musi stymulować wielką transformację sektora produkcji rolnej i łańcucha żywnościowego.
Temu służyło nasze wydarzenie „Dobre żywność dobre rolnictwo” złożone z dwóch części:
Część I pod hasłem „Sezonowe znaczy zdrowe” w Warsztacie Warszawskim, koordynowana przez Kooperatywę „Dobrze”, zawierała:
- lunch z warzyw i owoców ekologicznych z „Kooperatywą Dobrze”: wspólne gotowanie, a potem duży stół w słońcu, do którego zapraszaliśmy wszystkich – przechodniów, osoby bezdomne i obecnych aktywistów i aktywistki. Wspaniałości i pyszności, cudowne i dla podniebienia i dla naszych komórek…
- wykłady: o kooperatywach (Kooperatywa Dobrze), o ptakach i ich roli na obszarach wiejskich i na polach (OTOP), o glebach (ruch Nyeleni)
Część II pod hasłem „Rolnictwo naszą sprawą” odbyła się na parkingu przed Warsztatem Warszawskim, gdzie ustawiliśmy ciężarówkę z nagłośnieniem będącą naszą sceną, ekran i stoliki. Wydarzenie zawierało:
1. wystąpienia aktywistów i ekspertów przedstawiających problemy dzisiejszego rolnictwa i jedyne możliwe rozwiązanie jakim jest transformacja rolnictwa w kierunku agroekologii i rolnictwa ekologicznego, rodzinnego, opartego na współdziałaniu ludzi z przyrodą i zwierzętami, krótkich łańcuchach „od pola do talerza”, współpracy i solidarności rolników i konsumentów, istotnej roli kobiet; pokazaliśmy konkretne już działające rozwiązania, takie jak Kooperatywa „Dobrze” i Ekologiczny Uniwersytet Ludowy.
2. ekran TV, na którym wyświetlaliśmy dokumentalne filmy edukacyjne:
GEF: Olivier de Schutter mówi o agroekologii (ANG, polskie napisy): https://www.youtube.com/watch?
Zwiastun filmu „Ziarno Świadomości” (PL): https://www.youtube.com/watch?
IPES-Food: „How we can change our food systems: Integrated Food Policy” (ANG) https://www.youtube.com/watch?
WWF Polska: Animacja przedstwiająca proces eutrofizacji (PL): https://www.youtube.com/watch?
Video z EUL 2016:
https://www.youtube.com/watch?
https://www.youtube.com/watch?
3. Koncert grupy „Kompost”
4. Stolik, na którym Fundacja Chlorofil prowadziła zajęcia dla dzieci.
5. Stolik, na którym rozdawaliśmy publikacje:
– Atlas Rolny (i Atlas Węgla) Fundacji im. Heinricha Bolla,
– Specjalne skrócone wydanie Zielonych Wiadomości „Dobra Żywność Dobre Rolnictwo” wydane dzięki zaangażowaniu Koalicji Żywa Ziemia i we współpracy z Fundacją im. Heinricha Boella w Warszawie.
6. Stolik, na którym, w ramach ogólnoeuropejskiej kampanii, zbieraliśmy wpisy uczestników na kartkach pocztowych skierowane do Europarlamentarzystów – „jakiej żywności i jakiego rolnictwa chcemy”, a także uczestnicy pisali swoje hasła na bristolu z logo kampanii, które trzymali podczas wystąpień i koncertu.
7. Stolik z sałatką i jabłkami pozostałymi z lunchu.
Wspaniała atmosfera, dużo rozdanych materiałów, trochę nowych kartek dla Europosłów, prawdopodobnie nowi członkowie Kooperatywy „Dobrze”, no i , mamy nadzieję, nowi konsumenci żywności ekologicznej – oto dorobek tego wydarzenia.
#GoodFoodGoodFarming