Działanie Unii Europejskiej wydaje Ci się niezrozumiałe? Chcesz pojąć meandry funkcjonowania takich instytucji, jak Komisja czy Parlament Europejski? Albo zacząć odróżniać Radę Europy, Radę Europejską i Radę Unii Europejskiej? Z pomocą przychodzi kolejne wydanie podręcznika, przygotowanego przez Zieloną Fundację Europejską (Green European Foundation – GEF).
Pobierz PDF „Europy dla początkujących”
Przez lata swojego funkcjonowania Unia Europejska przeszła szereg zmian. Nic nie wskazuje na to, by miały się one zresztą zakończyć. Przykład Wielkiej Brytanii, której konserwatywny rząd planuje renegocjację warunków swojego członkostwa w Unii jest tylko jednym z przykładów. Również zmiany pożądane przez środowiska progresywne, takie jak wspólna polityka socjalna UE, wymagać będą w przyszłości zmian traktatowych.
Z jednej strony, na co w trakcie Zielonej Szkoły Letniej w Białowieży zwracał uwagę doradca grupy Zielonych/Wolnego Sojuszu Europejskiego w Parlamencie Europejskim, Edouard Gaudot, ramy finansowe całej Unii Europejskiej kształtują się na poziomie rocznych wydatków edukacyjnych we Francji. Z drugiej decyzje, podejmowane w Brukseli czy Strasburgu, mają coraz większy wpływ na nasze życie. O co zatem chodzi z tą Europą?
Ojcowie integracji europejskiej chcieli pokoju na zniszczonym dwiema wojnami światowymi kontynencie. W kolejnych pokoleniach nie brakowało osób, dla których zacieśnienie współpracy między państwami Europy miało gwarantować ekonomiczną pomyślność czy zachowanie wpływu na sytuację międzynarodową. Zieloni spoglądają na UE jako przestrzeń, która służyć może promowaniu wysokich standardów ekologicznych i społecznych.
Niestety, w ostatnich latach wobec europejskiego snu pojawia się szereg znaków zapytania. Wymuszenie na lewicowym rządzie Grecji kontynuacji polityki cięć i zaciskania pasa jest najbardziej jaskrawym przykładem na to, że coś w architekturze współpracy na kontynencie może być nie tak. Kłótnie o przyjmowanie uchodźców czy kłopoty w wypracowaniu wspólnego stanowiska wobec sytuacji w Ukrainie to kolejne.
Czy Unia może być inna? Co właściwie może, a czego nie? Czy zarzuty prawicowych populistów, oskarżających ją o przeregulowanie i pozbawianie suwerenności państw członkowskich są uprawnione? Gorąco zachęcamy do lektury podręcznika Zielonej Fundacji Europejskiej, dzięki któremu będziecie mogli poznać historię UE i wyrobić sobie własne zdanie na temat najważniejszych debat, które obecnie zaprzątają jej głowę.