Centrum Zielone na Kongresie Kobiet
Fundacja Strefa Zieleni jest organizacją partnerską Kongresu Kobiet. Prezeska naszej fundacji, Ewa Sufin-Jacquemart, jest od 2014 roku koordynatorką „Centrum Zielonego”, poruszającego tematy związane z ekologią, środowiskiem, prawami zwierząt, ochroną przyrody, żywnością ekologiczną i in.
Ale jeszcze wcześniej koordynowała panele dyskusyjne nt. energii, klimatu i kobiet: 2013 „Partnerstwa dla klimatu i energii. Energia partnerstwa”
Na youtube można obejrzeć nagrania większości debat Centrum Zielonego : w 2014 o bezdomności zwierząt domnych, o żywności ekologicznej, o demokracji energetycznej i klimacie, trzy debaty roku 2015 (o ekologicznych kobiecych sukcesach, o encyklice „Laudato Si” Papieża Franciszka, o żywności i weganizmie; w 2016 roku: o ekologii i ekolożkach, o wodzie , o myślistwie i ochronie bioróżnorodności.
W 2017 roku po raz pierwszy ekologia wtargnęła na wielką scenę w formie debaty plenarnej „Ekofeminizm czy ekoterroryzm?”.
W 2018 roku, na X Kongresie Kobiet odbyły się trzy debaty w Centrum Zielonym – o klimacie, o ekofeminizmie i o lokalnych eko-bojowniczkach, z których można obejrzeć także krótką relację video. W całości można obejrzeć dodatkowo wystąpienie Renaty Włazik z Bydgoszczy, która walczy o oczyszczenie skażonych chemicznie terenów po zakładach Zachem.
W 2019 roku Fundacja Strefa Zieleni koordynowała dwie debaty w „Centrum Zielonym” : o ekologii i ekonomii oraz o ekologii jako profilaktyce zdrowotnej, w szczególności o smogu i pestycydach. Trzecią debatę, o wodzie, koordynowała Małgorzata Tkacz-Janik dla Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach, która też zaprosiła Cecylię Malik dzięki której przed PKiN odbył się wspaniały happening „Wszystkie jesteśmy Siostrami Rzekami”:
Polecamy równiez obejrzeć video prezentujące książeczkę „Kastrujemy bezdomność”, wydaną przez Fundację Karuna, którą dwukrotnie gościlismy w „Centrum Zielonym” aby popularyzować kampanię na rzecz sterylizacji i kastracji zwierząt domnych. Na skutek tej kampanii prawo zostało zmienione tak aby umożliwić gminom finansowanie kastracji i sterylizacji zwierząt ze środków gminy, co radykalnie zmniejsza zarówno bezdomność zwierząt jak i wydatki gminy. Polecamy książeczkę i zachęcamy do popularyzowanie jej treści w swojej gminie.
Od 2018 roku zwierzęta zyskały swoje własne „Centrum Zwierząt”, koordynowane przez Karolinę Skowron.