Z pierwszej debaty nt. zielonych miejsc pracy, którą zorganizowały Fundacja Strefa Zieleni oraz Fundacja im. Heinricha Bölla w Polsce, wróciłem pełen pozytywnej energii! W regionie słynącym z wielowiekowej tradycji wydobycia węgla rozmawialiśmy o tym, czy i w jaki sposób możemy skierować go na zielone tory – relacjonuje członek naszego zarządu, Bartłomiej Kozek.
Miałem przyjemność powiedzieć parę słów na temat idei zielonych miejsc pracy jako odpowiedzi na równoległe kryzysy – ekonomiczny oraz klimatyczny. To bardzo szeroki termin, w którym mieści się zatrudnienie m.in. w energetyce odnawialnej, transporcie zbiorowym, efektywnym energetycznie budownictwie, ale też w gospodarce odpadami czy badaniach i rozwoju. Już dziś miejsc pracy w energetyce odnawialnej w Niemczech jest ok. 2,5x więcej niż w energetyce konwencjonalnej.
Katarzyna Guzek z Greenpeace Polska przybliżała wyniki badań fundacji dotyczących możliwości przejścia naszego kraju na odnawialne źródła energii oraz ich wpływowi na wzrost zatrudnienia. Aktualne modele ekonomiczne wskazują, że zatrudnienie w nowych, zielonych sektorach gospodarki z nawiązką wynagrodzi spadek zatrudnienia np. przy wydobyciu węgla. Już sama tzw. poprawka prosumencka, wywalczona po ciężkich bojach z rządem, dzięki gwarantowanym cenom skupu energii z OZE ma przyczynić się do powstania nawet do 70 tysięcy nowych miejsc pracy!
Dariusz Szwed, doradzający prezydentowi Słupska, Robertowi Biedroniowi w sprawach zagranicznych, przekonywał, że możliwe jest przejście miasta na 100% energii odnawialnej do roku 2030. Zauważył, że decydenci na Śląsku, z którymi ma przyjemność dyskutować już dziś przyznają, że węgiel w najbliższych latach będzie znikał z ekonomicznego krajobrazu regionu. Potrzebować mamy odwagi do tego, by wspólnymi siłami stworzyć lepszą przyszłość – przyszłość, w którym efektywnie inwestujemy m.in. środki europejskie. Wystawne Pendolino czy remont trasy kolejowej Katowice-Kraków, na której pociągi wloką się niemiłosiernie? Wybór należy do nas!
Patryk Białas z Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum rozkochał w sobie osoby w panelu i na widowni. No ale nie mogło być inaczej, skoro opowiadał o współpracy nauki i biznesu, a więc praktycznym wykorzystywaniu wiedzy teoretycznej. Warto wspomnieć, że centrum, w którym pracuje, ma jedno z nielicznych na świecie… sztucznych słońc, dzięki któremu możliwe jest badanie efektywności sprzętu wytwarzającego energię ze źródeł odnawialnych. Białas mówił również na temat możliwości samorządów w dziedzinie promowania OZE.
Mobilizacja społeczna była jednym wątkiem dyskusji – innym z kolei postawa związków zawodowych, które na Śląsku niestety obawiają się trochę dyskusji nt. niskowęglowej przyszłości regionu. Czy należy próbować rozmawiać? A może warto próbować docierać przede wszystkim do samych górników? Kontrowersji i emocji przy tym fragmencie debaty nie zabrakło, ale tych nie braknie również i na szczeblu międzynarodowym, gdzie większość organizacji pracowniczych wspiera działania na rzecz ochrony klimatu oraz ekologicznej – i jednocześnie sprawiedliwej społecznie – transformacji gospodarki.
Fot. Maciej Psych Smykowski na licencji cc-by 3.0 pl
Categories: Aktualności Artykuły OZE Polityka energetyczna Zielona gospodarka
Tags: Bartłomiej Kozek Dariusz Szwed Gospodarka Innowacje Katarzyna Guzek OZE Patryk Białas Przemysł Śląsk Zielone miejsca pracy
Posted on 15 maja 2015 at 23:06.