W dniu 14.06.2016 r. Zgromadzenie Narodowe Węgier podjęło ważną rezolucję nadającą rządowi ramy w jakich ma się poruszać w zakresie zgody na wejście w życie negocjowanych przez Komisję Europejską w imieniu państw członkowskich porozumień o wolnym handlu i inwestycjach z krajami trzecimi: CETA z Kanadą, TTIP z USA i wielonarodowe porozumienie o liberalizacji usług TISA.
Rezolucja odnosi się do palących kwestii w związku z przewidzianym na najbliższe miesiące zatwierdzeniem przez Radę i Parlament Europejski umowy UE z Kanadą CETA. Podnosi trzy ważne kwestie:
- Umowy handlowe CETA, TTIP i TISA muszą być umowami „mieszanymi” co oznacza, że poza zatwierdzeniem przez Radę Europejską i Parlament Europejski muszą być również ratyfikowane przez parlamenty narodowe wszystkich 28 państw członkowskich
- Do czasu ich ratyfikacji przez wszystkie parlamenty, umowy te nie powinny podlegać tzw. tymczasowej implementacji
- Rząd nie powinien wyrażać zgody na żadne umowy, których zawartość zagraża obniżeniem standardów w zakresie ochrony środowiska, zdrowia, bezpieczeństwa żywności, praw człowieka i praw pracowniczych, i które zawierają antydemokratyczny mechanizm rozstrzygania sporów między inwestorami a państwem (ISDS lub ICS).
Rezolucję przegłosowano druzgocącą większością głosów, ponad podziałami partyjnymi: 178 głosów za (96,2%), 2 głosy przeciw (1%), 5 głosów wstrzymujących się (2,8%).
Rezolucja została z satysfakcją przyjęta przez organizacje ekologiczne – Greenpeace Węgry, MTVSZ/Friends of the Earth Węgry i Protect the Future (Védegylet): http://lmv.hu/HU_parl_resolution_on_TTIP_green_NGOs_welcome_160613.
Oto pełna treść rezolucji Zgromadzenia Narodowego Węgier z dn. 14 czerwca 2016 r. (nieoficjalne tłumaczenie z angielskiego):
„Węgierskie Zgromadzenie Narodowe
Rezolucja H/9798/10
w kwestii Wymogów do porozumień handlowych i inwestycyjnych
zawieranych przez Unię Europejską z krajami trzecimi:
- Zgromadzenie Narodowe wzywa rząd do stanowczego i konsekwentnego stania na stanowisku, w ramach działań związanych z podejmowaniem i przygotowywaniem decyzji przez instytucje Unii Europejskiej, w których biorą udział rządy państw członkowskich, że Comprehensive Economic and Trade Agreement (CETA) między Unią Europejską a Kanadą, Transatlantic Trade and Investment Partnership (TTIP), które ma zostać zawarte między UE i USA, a także Trade in Services Agreement które ma zostać ustalone w ramach WTO (TISA), uznaje się za mieszane umowy międzynarodowe, których zawarcie wymaga właściwych procedur ratyfikacji we wszystkich państwach członkowskich zgodnie z ich odpowiednimi wymogami konstytucyjnymi, i jako takie nie powinny być tymczasowo wdrażane, dopóki wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej nie ratyfikują tych umów.
- Zgromadzenie Narodowe wzywa rząd do nie wspierania jakiejkolwiek umowy o wolnym handlu, która zagraża obecnemu poziomowi ochrony środowiska, zdrowia, bezpieczeństwa żywności, praw człowieka i praw pracowniczych, i zawiera antydemokratyczny mechanizm rozstrzygania sporów
- Niniejsza uchwała wchodzi w życie w dniu oficjalnej publikacji.”
Wzywamy polskich parlamentarzystów do zainspirowania się przykładem węgierskich deputowanych, ponad podziałami. Taka rezolucja byłaby znaczącym głosem Polski jako suwerennego kraju w Europie i ważnym stanowiskiem w coraz bardziej kontrowersyjnym procesie podejmowania decyzji w sprawie negocjowanych przez Komisję Europejską regionalnych umów handlowo-inwestycyjnych. Umowy te mogą bowiem zasadniczo ograniczyć suwerenność Polski i jakość polskiej demokracji oraz bardzo negatywnie wpłynąć na jakość życia polskich obywateli i obywatelek – na dziesiątki lat, a jedynym sposobem wyzwolenia się z nich byłby Polexit z Unii Europejskiej.