Wspólny list otwarty do instytucji UE ws. wydobycia gazu łupkowego i ropy łupkowej oraz transatlantyckich umów o wolnym handlu
Ponad 400 grup zatroskanych obywateli i organizacji ekologicznych, sprzeciwiających się rozwojowi wydobycia niekonwencjonalnych paliw kopalnych w Europie, wyraża głębokie zaniepokojenie kierunkiem, jaki w ostatnim czasie obrała Komisja Europejska w kwestiach dotyczących rewizji regulacji zawartych w Dyrektywie w sprawie oceny oddziaływania na środowisko (EIA), planów związanych ze stworzeniem ram prawnych dla europejskich złóż niekonwencjonalnych paliw kopalnych, a także negocjowanych przez Komisję umów transatlantyckich.
Więcej informacji : http://heavenorshell.se/open-letter-eu-institutions
Organizacje wciąż mogą podpisać ten list tu: https://docs.google.com/
Europa, dn. 16 stycznia 2014r.
Do Przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuela Barroso;
Do Komisarzy Unii Europejskiej: ds. Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności, ds. Energii, ds. Klimatu, ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu, ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich;
Do członków Parlamentu Europejskiego;
Do naszych Prezydentów, Premierów oraz odpowiednich Ministrów w krajach członkowskich.
Przedmiot: Niekonwencjonalne paliwa kopalne / Dyrektywa w sprawie oceny oddziaływania na środowisko (EIA) i inne projekty instytucji europejskich.
My, grupy zatroskanych obywateli oraz organizacje działające na rzecz środowiska, sprzeciwiając się rozwojowi wydobycia niekonwencjonalnych paliw kopalnych (unconventional fossil fuels, UFF) w Europie, jesteśmy głęboko zaniepokojeni kierunkiem, jaki obrała w ostatnim czasie Komisja Europejska w kwestiach dotyczących rewizji regulacji zawartych w Dyrektywie w sprawie oceny oddziaływania na środowisko (EIA), planów związanych ze stworzeniem ram prawnych dla europejskich złóż niekonwencjonalnych paliw kopalnych, a także negocjowanych umów transatlantyckich i innych projektów Komisji Europejskiej.
Wydobycie gazu i ropy ze skał łupkowych, gazu zamkniętego (tight gas), jak i wydobycie metanu ze skał węglowych wymagają zastosowania technologii zwanej „szczelinowaniem hydraulicznym” („fracking”). Wiąże się to nierozerwalnie i na wielu płaszczyznach z ujemnym wpływem na środowisko, na klimat i zdrowie ludzi, a także z naruszeniami wielu podstawowych wolności i praw człowieka.
Główne powody, dla których sprzeciwiamy się stosowaniu tej technologii:
- Proces wydobycia niszczy nieproporcjonalnie dużą ilość niezbędnych, podstawowych zasobów: grabi ziemię, zużywa wodę i zanieczyszcza powietrze, niszcząco i w nieodwracalny sposób wpływając na ekosystemy i miejscowe środowisko naturalne;
- Wydobycie ww. węglowodorów przyczyni się do zwiększenia emisji gazów cieplarnianych oraz zmieni lub narazi na szwank priorytety polityki energetycznej UE, a także cele związane z zapobieganiem zmianom klimatu. Zamiast odchodzić od energii pozyskiwanej z paliw kopalnych, rozwijać źródła energii odnawialnej i poprawiać efektywność energetyczną, wydobywając węglowodory ze złóż niekonwencjonalnych skazujemy się na kolejny cykl brudnych paliw kopalnych;
- Taki przemysł wydobywczy wymaga systemu rurociągów, stacji ciśnieniowych i węzłów transportowych na wielką skalę, co prowadzi nieuchronnie do przecieków metanu, szacowanych według różnych raportów na poziomie pomiędzy 4% a 11% całkowitej objętości wyprodukowanego gazu. Jako gaz cieplarniany, w cyklu 20-letnim metan jest 86 razy silniejszy od CO2, co sprawia, że produkcja niekonwencjonalnych paliw kopalnych jest potencjalnie jeszcze bardziej szkodliwa dla klimatu, niż emisja gazów związana ze zużyciem węgla.
- Mając na uwadze fakt, że przemysł ten wymaga ogromnej liczby pojazdów dla celów transportowych, przedsięwzięcia związane z przemysłem wydobywczym dodatkowo obciążą gospodarkę Unii pod względem nakładów na zniszczoną infrastrukturę (drogi, mosty, itp.). Znakomita większość dróg publicznych w krajach Unii, nie jest przygotowana ani zaprojektowana na przyjęcie dodatkowej ładowności „super-ciężarówek” czy też „pociągów drogowych”, pojazdów, z których ten przemysł korzysta, szczególnie w terenach wiejskich;
- Znaczna liczba mieszkańców terenów wydobycia, łącznie z osobami, dla których rolnictwo jest jedynym źródłem utrzymania, odczuje bezpośrednio skutki tego rodzaju eksploatacji, co więcej, może ona przyczynić się do wzrostu ubóstwa;
- Podyktowane względami politycznymi promowanie tego typu działań, stoi w całkowitej sprzeczności z rosnącym zapotrzebowaniem na lokalne systemy gospodarcze oparte na promocji i wykorzystaniu dziedzictwa kulturowego i naturalnego oraz na energiach odnawialnych;
- Jak wynika z obserwacji i doświadczeń krajów takich jak Stany Zjednoczone, Kanada czy Australia, wydobycie niekonwencjonalnych paliw kopalnych wiąże się z uprzemysłowieniem na dużą skalę, ma także ogromny wpływ na planowanie przestrzenne w regionie, a jego skutki odczuwane są szczególnie na gęsto zaludnionych terenach oraz w strefach podatnych na zniszczenie środowiska.
Instytucje Unii Europejskiej opublikowały już raporty z badań pokazujących te zagrożenia. Są one świadome istnienia licznych poddanych ocenie środowiska naukowego badań, wskazujących na wielorakie niepokojące skutki szczelinowania hydraulicznego. Decydenci polityczni zdają się jednak celowo pomijać wszystkie z tych istotnych faktów. Co więcej, nawet opinie bezpośrednio dotkniętych społeczności są brutalnie ignorowane.
Obecne przepisy prawne UE nie gwarantują ustawowego obowiązku oceny oddziaływania na środowisko w przypadku poszukiwania i wydobycia paliw niekonwencjonalnych na obszarze całej Europy, co oznacza całkowite pogwałcenie zasad europejskiej polityki środowiskowej, celów planowania regionalnego i fundamentalnych europejskich wartości. Ten kluczowy wymóg (oceny oddziaływania na środowisko) wymusiłby konieczność wykonywania badań wyjściowych przed rozpoczęciem nowych projektów oraz zagwarantowałby włączenie lokalnych społeczności w proces decyzyjny.
Zamiast tego, Komisja Europejska, w ramach wspólnego działania prezydenta Barroso i krajów takich jak Wielka Brytania, Polska, Rumunia, Czechy i Węgry, przedstawia jedynie zbiór niewiążących rekomendacji, sprzecznych z rezultatami jej własnej oceny wpływu tej działalności na środowisko, wyraźnie wskazującymi na konieczność podjęcia odpowiednich działań ustawodawczych. Złożone uprzednio obietnice „opracowania europejskich ram prawnych dla bezpiecznego i nieszkodliwego wydobycia węglowodorów” nie będą dotrzymane.
Powyższe argumenty, potwierdzone dowodami, były wyrażane wielokrotnie przy różnych okazjach przez grupy zatroskanych obywateli i organizacje ekologiczne, w szczególności w Rezolucji z Korbach. Wydaje się, że nasi politycy nie chcą, lub nie są przygotowani do przyjęcia tych argumentów.
Jest to poważnym zaprzeczeniem zasad demokracji i jasnym znakiem, że szala przechyla się na korzyść niepewnych i krótkotrwałych, wiążących się ze zniszczeniem środowiska profitów finansowych, za cenę zdrowia publicznego, celów zagospodarowania przestrzennego, wartości demokratycznych i podstawowych wolności i praw człowieka. Zaufanie do UE szybko spada, gdy lokalne społeczności są nękane, żyją w poczuciu zagrożenia i muszą borykać się z represjami i łamaniem praw człowieka, tak jak ma to miejsce w Pungesti (Rumunia), gdzie mieszkańcy sprzeciwiający się niszczącym ich środowisko odwiertom są od października ofiarami gwałcenia ich elementarnych praw i wolności oraz nieakceptowalnej przemocy policyjnej, w Barton Moss (Wielka Brytania), gdzie aresztowania przeciwników odwiertów, w tym kobiet ciężarnych, na oczach dzieci, mają miejsce cały czas od kilku tygodni, czy wreszcie w Żurawlowie (Polska), gdzie mieszkańcy są od miesięcy nękani przez firmę wydobywczą Chevron.
Ten stan rzeczy, który powinien zostać wzięty pod uwagę podczas rewizji dyrektywy oceny środowiskowej EIA, musi też być uwzględniony w negocjacjach umów CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement, umowa o wolnym handlu UE-Kanada) i TTIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership, umowa o wolnym handlu UE-USA), negocjowanych w całkowitej tajemnicy. Komisja ogłosiła „niewiążące wytyczne ramowe” dotyczące gazu łupkowego. Jak dużej elastyczności należy się spodziewać, biorąc pod uwagę ogromny nacisk ze strony inwestorów i przemysłu energetycznego?
Jeśli chodzi o umowy CETA i TTIP, staje się coraz bardziej oczywiste, że są one nakierowane również na podważenie przepisów REACH (Rozporządzenie (WE) 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 roku w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów). A przecież są one narzędziem służącym do ograniczenia negatywnego wpływu przemysłu, szczególnie przemysłu chemicznego, który wytwarza chemikalia na potrzeby przemysłu wydobywczego.
Chcielibyśmy także zwrócić uwagę, że zasady arbitrażu pomiędzy przedsiębiorstwami a państwami, zainspirowane Traktatem Karty Energetycznej (Energy Charter Treaty), zostały tak opracowane, że nie służą potrzebom i dobru obywateli, a mają przede wszystkim na celu interes inwestorów. Mogą oni kwestionować przepisy dotyczące ochrony środowiska, tylko dlatego, że stanowią przeszkodę dla ich inwestycji i w rezultacie zagrażają ich zyskom.
Może to spowodować:
– Wypłatę wysokich rekompensat finansowych dla przedsiębiorstw, którymi następnie obciążone będą budżety poszczególnych państw członkowskich;
– Powstanie systemu wolnego handlu opartego na Traktacie Karty Energetycznej, który bezwzględnie faworyzuje sektor prywatny i inwestorów, kosztem interesu społecznego i suwerenności państw członkowskich.
Jak Unia Europejska może wspierać działalność przemysłową nieodwracalnie szkodliwą dla środowiska, gdy korzyści z tej działalności są niepewne i służą wyłącznie przedsiębiorstwom, często spoza Unii? Jak nasi reprezentanci w instytucjach europejskich mogą poświęcić zdrowie publiczne, jakość środowiska i trwałość zasobów niezbędnych dla życia, zdradzając zaufanie swoich wyborców oraz mandat, jaki ci ostatni im powierzyli?
Wobec takich faktów, trudno się dziwić, że spada zaufanie do Unii Europejskiej.
Z wymienionych powyżej powodów z całą powagą apelujemy do członków Rady Europejskiej, do najwyższych przedstawicieli Komisji i do Europarlamentarzystów o rozsądek i podjęcie natychmiastowego działania w najlepszym interesie populacji ich krajów i wszystkich obywateli Unii Europejskiej. Zaprzeczanie opisanym powyżej faktom oznaczałoby, że europejscy decydenci polityczni milcząco akceptują szkodliwe skutki szczelinowania hydraulicznego, poświęcając, w najbliższej przyszłości i dla wszystkich przyszłych pokoleń, jakość życia, integralność środowiska i gospodarki lokalne.
Szanowni Członkowie Parlamentu Europejskiego, musicie działać w sposób zdecydowany i przejrzysty, tak aby prawo było jednoznaczne. Ocena Oddziaływania na Środowisko konieczna jest w całym cyklu życia odwiertu i powinna zostać przeprowadzona przed rozpoczęciem jakiejkolwiek działalności poszukiwawczej lub konstrukcyjnej (budowy pola wiertniczego, wiercenia, cementowania, zabezpieczenia odwiertu, badania otworów wiertniczych za pomocą metod geofizycznych (wire line logging), itd.). Ze względu na liczne zagrożenia, użycie techniki szczelinowania hydraulicznego w celu poszukiwania i wydobycia paliw kopalnych powinno podlegać obowiązkowej Ocenie Oddziaływania na Środowisko.
Szanowni Członkowie Rady Europejskiej, Panie Prezydencie Komisji Europejskiej, Szanowni Komisarze, Prezydenci i Premierzy oraz ministrowie, których to dotyczy, powinniście podjąć zdecydowane działania w kierunku usunięcia z umów CETA/TTIP postanowień o arbitrażowym rozstrzyganiu sporów pomiędzy inwestorami a państwem, ponieważ uniemożliwią one działanie naszych systemów sądowniczych i mogą zostać użyte do ataku na już obowiązujące priorytety polityki ekologicznej, cele związane ze zmianami klimatycznymi i polityką energetyczną, ochronę konsumentów oraz zasady prawne Unii Europejskiej. Postanowienia te mogą również doprowadzić do wyłączenia niektórych rodzajów działalności spod przepisów REACH, które, jeśli już miałyby podlegać zmianom, to należałoby je wzmocnić.
Podpisały organizacje (stan z 23 stycznia 2014) :
Australia | National Toxics Network |
Austria | Bürgerinitiative SCHIEFESgas – Weinviertel statt Gasviertel |
Austria | Bürgerinitiative Risiko-Gas |
Belgium | Fracking Free Ireland – Brussels |
Belgium | Friends of the Earth Flanders & Brussels |
Belgium | Climaxi vzw |
Belgium | Corporate Europe Observatory |
Belgium | Counter Balance |
Bulgaria | Fracking Free Bulgaria |
Bulgaria | Climate action coalition |
Bulgaria | Foundation for Environment and Agriculture |
Bulgaria | Clean Bulgaria/Чиста България |
Bulgaria | Solidarna Bulgaria/Солидарна България |
Bulgaria | Social center „Haspel” /Социален център „Хаспел” |
Bulgaria | Za Zemiata – Friends of the Earth Bulgaria |
Canada | Ernst versus Encana |
Canada | Council of Canadians |
Canada | WARNED (Toronto), group initiated by the Romanian diaspora in Canada |
Canada | BC Tapwater Alliance Stop Fracking British Columbia |
Czech Republic | Koalice STOP HF |
Czech Republic | Centrum pro dopravu a energetiku |
Denmark | Skifergas Nej Tak |
Denmark | NOAH Friends of the Earth Denmark |
Europe | Food & Water Europe |
Europe | Via Campesina Europa |
Europe | End Ecocide in Europe |
Europe | Push Europe |
France | Association Gaïa SOS Planète en Danger |
France | Association Le Cercle de Gindou |
France | Association Unis Vers Un Milly Vert |
France | Bastagaz – Alès |
France | Collectif „Montpellier Littoral contre les gaz, pétrole de schiste!” |
France | Collectif „non gaz de schiste” Florac |
France | Collectif 07 Stop au Gaz et Huiles de Schiste |
France | Collectif 91 Non au gaz et huile (pétrole) de schiste |
France | Collectif AJC |
France | Collectif ALDEAH |
France | Collectif Causse Méjean – Gaz de Schiste NON ! |
France | Collectif citoyen Ile de France non aux gaz et pétrole de schiste |
France | Collectif Citoyen Anti-Gaz de Schiste Pézenas, Castelnau de Guers et Environs |
France | Collectif citoyen du Narbonnais Non gaz et pétrole de schiste |
France | Collectif des Taupes énervées |
France | Collectif des Trois vallées non au gaz et pétrole de schiste |
France | Collectif Garrigue-Vaunage |
France | Collectif Gazpart 02 |
France | Collectif Haut-Bugey, Non aux forages d’hydrocarbures |
France | Collectif Houille-ouille-ouille |
France | Collectif Isérois Stop GHRM38 |
France | Collectif Lavilledieu |
france | Collectif Stop au Gaz de Schiste Anduze |
France | Collectif Stop Pétrole de Schiste Sud |
France | Convergence Citoyenne pour la Transition Energétique |
France | CRI Nonville |
France | Écolectif Dégaze Gignac et Environs |
France | Gaz de Schiste Non Merci – Clapiers |
France | Collectif Grand Valentinois contre les gaz de schiste (26) |
France | Collectif Piémont Cévenol antigaz de schiste |
France | Collectif stop gaz de schiste 69 |
France | Générations Futures |
France | Stop pétrole de schiste 77 |
France | Collectif Gignac et environs (34) |
France | Collectif Citoyen Stop Gaz D’HydroCarbures de Lorraine et d’Alsace (54.55.57.88.67.68) |
France | Collectif de Barjac |
France | Collectif Non au gaz et huile de schiste Lot et Garonne |
France | Collectif 38 voironnais Stop gaz de schistes |
France | Collectif Roquedur-Le Vigan (Gard) |
France | Collectif anti gaz de schiste Auzonnet Cèze et Ganière (30) |
France | Collectf anti gaz de schiste Hautes Cévennes (30) |
France | Agir pour l’environnement |
France | Association Sauvegarde du Patrimoine Naturel PACA |
France | Association Stop Forages Bugey Sud |
France | Association Stop Forages Bugey Sud (01) |
France | ATTAC France |
France | Collectif 34 Grand Montpellier „Gaz de Schiste : Non Merci !” |
France | Collectifs 83 Non au gaz de schiste |
France | Collectif Bièvre 38 |
France | Collectif Ceressou |
France | Collectif de Vigilance CAMISGAZ |
France | Collectif des Dindons |
France | Collectif du Pays Fertois, Non au pétrole de schiste |
France | Collectif Nantais pour l’accès aux soins pour tous |
France | Collectif Non au gaz de schiste Montélimar Drôme Sud |
France | Collectif non au gaz de schiste Roynac |
France | Collectif Stop au gaz de schiste 39 |
France | Collectif Stop Gaz de Schiste Gard Rhodanien |
France | Collectif Touche pas à mon schiste |
France | Collectif viganais non au gaz de schiste, ni ici, ni ailleurs |
France | Coordination Eau Ile-de-France |
France | Fondation Danielle Mitterrand France Libertés |
France | FrenteAmplioOpositorFrance-Mexico-Dto |
France | HELIO International |
France | Les Amis de la Terre Hérault (34) |
France | Les Amis de la Terre (Friends of the Earth France) |
France | Objectif Terre 77 |
France | Réseau Action Climat France |
France | collectif NPGDS du Bocage gâtinais (77-45-89) |
France | collectif NPGDS du Bocage gâtinais (77-45-89) |
Germany | Bürgerinitiative für ein lebenswertes Korbach |
Germany | Bürgerinitiative Fracking freies Hessen |
Germany | Aktionsbündnis No Moor Fracking |
Germany | BIST e.V. Herbern |
Germany | IG Rees gegen Gasbohren e.V. |
Germany | Interessengemeinschaft gegen Gasbohren in Hamminkeln/Niederrhein |
Germany | BIGG-Werne |
Germany | BI Fracking freies Hamburg |
Germany | BI gegen Gasbohren im Landkreis Rotenburg |
Germany | IG NRÜ gegen Fracking e.V. |
Germany | Interessengemeinschaft Fracking-freies Artland e.V., Quakenbrück |
Germany | IG Schönes Lünne |
Germany | BI Gemeinsam gegen Gas- und Probebohrungen am Niederrhein/Rees |
Germany | PowerShift |
Germany | Bürgerinitiative Fracking freies Hamburg-Harburg |
Germany | Bürgerinitiative gegen Gasbohren in Kleve |
Germany | Bürgerinitiative CO2ntra Endlager |
Germany | BI-Frackloses Gasbohren im LK Rotenburg/Wümme |
Germany | BI „Kein CO2-Endlager Altmark” |
Germany | BI Gesundheit und Klimaschutz Unterelbe |
Germany | Bürgerinitiative gegen CO2-Endlager e.V. Schleswig-Holstein |
Germany | urgewald e.V. |
Germany | BUND Landesverband Niedersachsen e.V. |
Germany | Aktionsbündnis No Fracking Mülheim an der Ruhr |
Germany | Know-TTIP |
Hungary | Friends of the Earth Hungary |
International | Frack Free World – FFW |
International | Blue Planet Project |
Ireland | Friends of the Earth Ireland |
Ireland | Peace People |
Ireland | Action from Ireland |
Ireland | Action for Thoughtful Use of Natural Resources – ATUN |
Ireland | Carrick Against Fracking |
Ireland | Environmental Pillar |
Ireland | FÍS NUA |
Ireland | Fracking Free Clare |
Ireland | Fracking Free Cork |
Ireland | Fracking Free Ireland |
Ireland | Good Energies Alliance Ireland |
Ireland | Irish Citizens Party |
Ireland | Irish Doctors Environmental Association – IDEA |
Ireland | Keep Ireland Fracking Free |
Ireland | Love Ireland Ban Fracking |
Ireland | Love Leitrim |
Ireland | No Fracking Dublin |
Ireland | No Fracking Ireland |
Ireland | North West Network Against Fracking |
Ireland | Sporting Rights Owners Association Ireland |
Ireland | Talamh |
Ireland | The Swans and the Snails Limited |
Ireland | United Farmers Association – UFA |
Italia | cdq Axa Sicura – Roma – Italia |
Italia | CdQ Palocco |
Italia | Associazione Ambientalista La Lupus in Fabula |
Italia | Aria Nostra |
Italia | CittĂ Plurale |
Italy | Italia Nostra – onlus, sezione di Pescara |
Italy | Emergenza Petrolio Abruzzo |
Italy | Associazione Ernesto Ragazzoni (Orta) |
Italy | Invisible Cities APS |
Italy | Centro Studi Ecologici Appenninici |
Italy | L’Onda Rosa- donne e mamme del centro olio |
Italy | Ola (Organizzazione lucana ambientalista) |
Italy | Maremma e Futuro |
Italy | no Fracking Italia |
Italy | Associazione Bed and Breakfast „Parco Maiella Costa Trabocchi” |
Italy | Associazione „Libera Marsico” |
Italy | Comitato Cittadino „Blocchiamo il Pozzo Pergola 1” |
Italy | Comitato Parchi Nazionali |
Italy | Accademia della Ventricina (Scerni, Vasto) / Italie |
Italy | Active Citizen (Roma) / Italie |
Italy | Animalisti Italiani Onlus (Roma) / Italie |
Italy | Associazione Ambientalista Folgore e Demetra (Trapani) |
Italy | Associazione Ambiente e Salute di Correggio e San Martino (Reggio Emilia) / Italie |
Italy | Associazione Apnea Pantelleria Onlus (Trapani) / Italie |
Italy | Associazione civica Porta Nuova, di Vasto (Chieti) / Italie |
Italy | Associazione Comitato quartiere Villanova, Falconara Marittima (AN) ITALIA |
Italy | Associazione Profumo di Mare (Reggio Calabria) / Italie |
Italy | CARP Novarra Onlus – Coordinanamento Ambientalista Rifiuti Piemonte (Novara) |
Italy | Centro Internazionale Crocevia / Italie |
Italy | Centro Studi Giuseppe Martella” (Peschici, Foggia) |
Italy | Comitati cittadini per l’ambiente di Sulmona / Italie |
Italy | Comitato 5 Giugno (Lecco) / Italie |
Italy | Comitato Abruzzese del paesaggio (Pescara) / Italie |
Italy | Comitato Abruzzese Difesa Beni Comuni (Teramo) / Italie |
Italy | Comitato ambientalisti Lombardia (Cremona) / Italie |
Italy | Comitato Ambiente e Sottosuole (Modena) |
Italy | Comitato Carpignano Sesia |
Italy | Comitato Difesa Nostro Territorio (Carpignano Sesia, Novara) / Italie |
Italy | Comitato No Petrolio (Tollo, Chieti – Abruzzo / Italie |
Italy | Environmental Health Protection Association of Basilicata (Potenza) / Italie |
Italy | Fondo Ambiente Italia – Delegazione di Vasto (Vasto, Chieti) |
Italy | Gruppo d’Intervento Giuridico onlus (Cagliari) / Italie |
Italy | Gruppo No Triv Cento (Ferrara) / Italie |
Italy | Libero Comitato Centroemilia (Ferrara) / Italie |
Italy | l’ONDAVERDE ONLUS – movimento ecologista, Falconara Marittima (AN) ITALIA |
Italy | Mediterraneo No Triv (Policoro, Matera) |
Italy | Movimento Ambientalista Bat Puglia / Italie |
Italy | No al progetto Eleonora (Arborea, Oristano) / Italie |
Italy | No petrolio alta Irpinia (Avellino) / Italie |
Italy | No Scorie Trisaia (Rotondella, Matera) |
Italy | No Megacentrale (Guspini, Medio Campiano, Sardegna) / Italie |
Italy | Nuovo Senso Civico (Lanciano, CH) / Italie |
Italy | Rete di Cittadini Liberi (Foggia) / Italie |
Italy | Terra che ci appartiene (Gonnosfanadiga, Medio Campiano, Sardegna) / Italie |
Italy | Terrambiente e sottosuolo (Modena) / Italie |
Italy | WWF Basilicata (Potenza) / Italie |
Italy | WWF Zona Frentana e Costa Teatina (Lanciano, Chieti) |
Italy | Libera Marsico |
Italy | Blocchiamo il Pozzo Pergola 1 |
Italy | Coordinamento Ambientalista Rifiuti del Piemonte- C.A.R.P. Novara Onlus |
Italy | Carta di Potenza per la Basilicata |
Italy | ALTURA: Associazione per la Tutela degli Uccelli Rapaci e dei loro Ambienti |
Italy | Diaspora romaneasca unita |
Italy | Romanii din Italia Impotriva Super-Imunitatii; |
Italy | Pentru Romania! |
Italy | No al progetto Eleonora (Arborea, Oristano) |
Italy | Onda Rosa Libero Osservatorio Val D’Agri |
Italy | Ufficio di Pastorale Sociale, Arcidiocesi di Lanciano-Ortona – Coord. regionale dell’Ufficio di Pastorale Sociale della Conferenza Episcopale Abruzzese-Molisana |
Italy | Associazione Studi Naturalistici, A.S.N. -onlus |
Italy | Associazione I Lupi dell’Appennino |
Italy | Frack Free Horse Hill Norwood Hill |
Italy | Pro Natura Mare Nostrum |
Italy | FederEscursionismo Sicilia (Carmelo Nicoloso) |
Italy | Associazione „La Locomotiva” San Vito Chietino |
Italy | Associazione I Lupi dell’Appennino |
Italy | Associazione Politico-Culturale „Occhi del Popolo” San Vito Chietino |
Italy | Associazione Sportiva Dilettantistica „Polisportiva Arrembaggio” San Vito Chietino |
Italy | Associazione Studi Naturalistici, A.S.N. -onlus |
Italy | Centro Sociale Zona 22, San Vito Chietino |
Italy | Associazione per la Tutela degli Uccelli Rapaci e dei loro Ambienti (ALTURA) |
Italy | Romanii din Italia – impotriva exploatarii gazelor de sist (contro la fratturazione idraulica) |
Italy | Federazione Pro Natura Abruzzo CONALPA |
Italy | Comitato per la tutela del mare del Gargano |
Italy | VIVINOVARA – Associazione di volontariato per la difesa dell’ambiente |
Italy | Re:Common |
Lithuania | Centre for Sustainable Development |
Lithuania | Lithuanian Green Party |
Lithuania | Green Policy Institute |
Lithuania | Peasant and Green Party of Lithuania |
Lithuania | Alliance Zali.lt |
Lithuania | Lithuanian Green Movement |
Macedonia | Association for environmental protection Terra Floria |
Netherlands | Stichting Schaliegasvrij Nederland |
Netherlands | Burgerinitiatief Schaliegas Vrij Boxtel |
Netherlands | Stichting Schaliegas Vrij Haaren |
Netherlands | Milieudefensie – Friends of the Earth Netherlands |
Netherlands | Transnational Institute |
Northern Ireland | NOTFOR$HALE – Belfast |
Northern Ireland | Fermanagh Fracking Awareness Network – FFAN |
Northern Ireland | Ban Fracking Fermanagh |
Norway | Transition Nesodden |
Poland | Workshop for All Beings Association |
Poland | Citizens Affairs Institute |
Poland | Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA |
Poland | Fundacja Strefa Zieleni (Green Zone Foundation) |
Poland | koalicja obywatelska Złupieni.pl (citizens coalition Zlupieni.pl) |
Poland | Center of Sustainable Development |
Poland | Polska Geotermalna Asocjacja (Polish Geothermal Association) |
Poland | Zielony Żurawlów (Green Zurawlow) |
Poland | Stowarzyszenie „W obronie ziemi i wody” („Defending soil and water” association) |
Poland | Zielona Kraina Gmina Przywidz |
Poland | Stowarzyszenie Prodesk |
Poland | Stowarzyszenie Badań Kamiennych Kręgów |
Poland | Stowarzyszenie Wietcisa |
Poland | Zdrowa Ziemia |
Poland | Stowarzyszenie Mój Dom Moja Przestrzeń |
Poland | Stowarzyszenie Stop Wiatrakom |
Poland | Stowarzyszenie Lewino-NaturaXXI |
Poland | Fundacja Rozwoju Edukacji i Kultury Mierzyszyn |
Poland | Komitet Protestacyjny Wsi Ługi |
Poland | Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby |
Poland | Powiatowe Stowarzyszenie Agro-Kaszuby Powiatu Bytowskiego |
Poland | Fundacja Kaszubskie Sloneczniki |
Poland | Stowarzyszenie Strzelba Błotna |
Poland | Stowarzyszenie Grab |
Poland | Stowarzyszenie Niesiolowice-Węsiory Kamienne Kręgi |
Poland | Stowarzyszenie RACJONALNA POLSKA |
Romania | Group for Iiniative of the Civil Society – GISC Barlad |
Romania | Neuer Weg, Fagaras |
Romania | Academia Civica Bihor, Oradea |
Romania | Romania fara Ei, Bucharest |
Romania | Asociatia Cetatenilor Abuzati din Romania, Iasi |
Romania | Vira, Barlad |
Romania | Zero Waste Romania |
Romania | Rezistenta Pungesti, Pungesti |
Romania | DobroGeea, Mangalia |
Romania | Vama Verde, Vama Verde |
Romania | Organizatia Romana Drepturile Omului |
Romania | Asociatia Alburnus Maior (Rosia Montana) |
Romania | Mining Watch Romania |
Romania | Asociatia Art-Hoc, Oradea |
Romania | Informal group Solidaritate pentru Romania (group of the Romanian diaspora) |
Romania | Activisti fara frontiere (Activists without borders), Bucharest |
Romania | Liga Distributista “Ion Mihalache”, Bucharest |
Romania | Asociatia Centrul pentru Studii si Initiativa Civica, Arad |
Romania | Asociatia Quantic, Bucharest |
Romania | Asociatia SPEhRo, Iasi |
Romania | Asociatia Amicii Bucovinei, Campulung Moldovenesc |
Romania | Asociatia Salvati Bucurestiul, Bucharest |
Romania | Tarnat Kalotaszeg Durabil, Tarant |
Romania | Informal group Civica Galati, Galati |
Romania | ECOTOP, Oradea |
Romania | Greenitiative, Mogosoaia |
Romania | Interesseförening för Rumäner, Sweden (NGO of the Romanian dispora in Sweden) |
Romania | Casa de Cultura Permanenta, Cluj Napoca |
Romania | Verdeata Isteata, Cluj Napoca |
Romania | Proveritas, Adevarul te face liber, Galati |
Romania | Ecocivica, Bucharest |
Romania | Centrul pentru Arii Protejate si Dezvoltare Durabila, Oradea |
Romania | Grupul H.ARTA, Timisoara |
Romania | Asociatia LIFE, Oradea |
Romania | Asociatia Proiect Moral, Oradea |
Romania | Asociatia Romania Vie, Bucharest |
Romania | Militia Spirituala, Bucharest |
Romania | Asociatia Muriel, Vaslui |
Romania | Ecotopia Romania Association |
Romania | Asociatia Rangerilor din Romania |
Romania | RPER-„Rencontres du Patrimoine Europe- Roumanie” |
Romania | l’Alliance belgo-roumaine |
Romania | ARIN |
Serbia | Stop Ecocide in Serbia |
Slovakia | Brečťan Nové Mesto nad Váhom |
Slovakia | Ekocentrum Sosna o.z. |
Slovakia | Priatelia Zeme – CEPA (FoE Slovakia) |
Slovakia | Združenie Slatinka |
Slovakia | Spoločnosť pre trvalo udržatelný život v SR |
South Africa | Treasure Karoo Action Group |
South Africa | AfriForum |
Spain | Amigos de la Tierra España (FoE Spain) |
Spain | Confederación de Ecologistas en Acción |
Spain | Plataforma Aragón Sin Fractura |
Spain | Confederación Nacional del Trabajo – Teruel |
Spain | Plataforma Stop Fracking Extremadura |
Spain | Ingenieria sin Fronteras Andalucia |
Spain | Asamblea Fracking No Pinares ( Burgos) |
Spain | Plataforma ciudadana Zaragoza sin fractura |
Spain | Asoc. Soriana para la Defensa y Est. de Naturaleza |
Spain | Informal group Salvemos Rosia Montana, Madrid |
Spain | Plataforma Andalucía Libre de Fracking |
Spain | Asociación Trusilurri mundo piedra |
Spain | Asamblea contra la Fractura Hidraulica de las Merindades |
Spain | Plataforma Asturiana Antifracking |
Spain | Grupo Antifracking del Norte palentino |
Spain | Grupo Gurruño, Burgos |
Spain | Plataforma Fracking ez Bizkaia |
Spain | Arca Iberica |
Spain | Grupo de Energía y Dinámica de Sistemas, Universidad de Valladolid |
Spain | ASOCIACION SOCIOCULTURAL HOCES DEL ALTO EBRO Y RUDRON |
Spain | Grupo Arco Cinco Villas Aragon España |
Spain | Asociación de Cultura Popular Alborada -Gallur |
Spain | Tierra Viva |
Spain | Teruel sin Fractura |
Spain | Asociación El Colletero (Nalda, La Rioja) |
Spain | Grupo Gurruño, Atapuerca |
Spain | Asociación Amigos de la Naturaleza |
Sweden | AMFÖ Aktionsgruppen Mot Fossilgasutvinning På Öland |
Sweden | Heaven or sHell |
switzerland | Collectif citoyen Val-de-Travers “Non aux forages d’hydrocarbures” |
Switzerland | Internationale Direkthilfe, Meisterschwanden |
Switzerland | Associazione turistica di Bed and Breakfast „PARCO MAIELLA COSTA TRABOCCHI” SAN VITO CHIETINO (CH) |
UK | Frack Off Lanelli |
UK | Pantybrad No and Frack-Free Wales |
UK | Fracking Regs |
UK | Residents Action on Fylde Fracking (RAFF) |
UK | Defend Lytham |
UK | East Kent Against Fracking |
UK | Frack Free Somerset |
UK | The Warrior’s Call – pagans united against fracking |
UK | Frack Free Bristol |
UK | Caldicot Anti Fracking Alliance (South Wales) |
UK | Safe Energy Wales (Swansea, South Wales) |
UK | Frack Free Wales |
UK | East Kent Against Fracking |
UK | FRACK-FREE DORSET |
UK | Friends of the Earth Sheffield |
UK | Sheffield Climate Alliance |
UK | Kent Green Party |
UK | Swanage Team for prosperous environment |
UK | Frack Free South Yorkshire |
UK | Frack Free Greater Manchester |
UK | Frack Free Chew Valley |
UK | Bromley Against Fracking |
UK | Ribble Estuary Against Fracking |
UK | Flatt Derbyshire |
UK | Town Councillor for Bampton, Devon |
UK | Frack Free Lincolnshire |
UK | Transition Sheffield |
UK | Lewes Aganst Fracking, East Sussex |
UK | Barton Moss Community Protection Camp |
UK | Gas Field Free Mendip |
UK | Green Left |
UK | Oxfordshire Against Fracking |
UK | The Corner House |
UK | Lewes Aganst Fracking, East Sussex |
UK | Keep Shepherdswell Well Action Group’ Kent |
UK | No Fracking in Balcombe Society |
UK | West Kent Against Fracking |
UK | Kent Green Party |
UK | Derbyshire Green Party |
UK | East Midlands Green Party |
UK | Friends of the Earth Scotland |
Categories: Demokracja obywatelska Gaz łupkowy INTERWENCJE Polityka energetyczna Uczestniczymy
Tags: demokracja obywatelska gaz łupkowy instytucje europejskie list otwarty organizacje ekologiczne
Posted on 31 stycznia 2014 at 00:07.