W dniu 16 stycznia posłowie przegłosowali projekt ustawy o OZE wraz z kilkoma poprawkami mniejszościowymi, wprowadzającymi taryfy gwarantowane na mikroinstalacje dla prosumentów.
Fundacja Strefa Zieleni wysłała apel do wszystkich Senatorów aby wsparli te ważne dla obywateli zapisy w ustawie.
Warszawa 27.01.2015r
Szanowny Panie Senatorze, Szanowna Pani Senator,
Apelujemy do Państwa jako naszych reprezentantów w Senacie RP, z nadzieją, że wesprzecie pro-obywatelskie zapisy w zatwierdzonym przez Sejm projekcie ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), która nie powinna być przedmiotem partyjnych rywalizacji.
Rozwój energetyki obywatelskiej jest istotnym bodźcem rozwoju na poziomie regionalnym i lokalnym. Wspierając budowę małych, lokalnych źródeł energii ustawa przyczyni się nie tylko do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego regionów i całego KRAJU, ale także do tworzenia w nich nowych miejsc pracy, powstawania małych i średnich przedsiębiorstw, podnoszenia konkurencyjności zlokalizowanych w nich rodzinnych gospodarstw rolnych oraz ograniczenia zasięgu ubóstwa energetycznego.
Procedowany obecnie w Senacie projekt ustawy jest mocno niedoskonały, jedynie zapisy dotyczące taryf gwarantowanych dla mikro i małych instalacji OZE dają szanse na uzyskanie choć części z wymienionych korzyści. Nie przyjęcie tych zapisów nie posłuży rozwiązywaniu problemów w energetyce, będzie konserwować uprzywilejowanie nieefektywnych technologii oraz skutkować zepchnięciem energetyki rozproszonej na margines.
Poza zapisami „prosumenckimi” ustawa zawiera liczne wady, z których najważniejsze to:
– utrzymanie wsparcia dla współspalania biomasy. To nieuzasadnione i nadmierne wsparcie prowadzące do naruszenia konkurencyjności na rynku źródeł odnawialnych zostało już zaskarżone do Komisji Europejskiej. Tylko w latach 2005-2012 sektor energetyczny otrzymał prawie 7,5 mld złotych wsparcia dla technologii współspalania, z czego co najmniej 5 mld nie miało żadnego uzasadnienia ekonomicznego. Co więcej, proceder ten prowadzi do dalszego uzależniania się od importu biomasy z ponad 50 państw świata. Sprowadzane są m.in. skorupy orzechów kokosowych, które następnie spala się w elektrowniach węglowych;
– pominięcie w ustawie dużej części społeczeństwa zainteresowanej produkcją energii na własne potrzeby. Zgodnie z projektem ustawy z uproszczeń administracyjnych mogą korzystać tylko osoby fizyczne. Wyłącza to wielką grupę innych podmiotów, które w wielu przypadkach są zainteresowane rozwojem małych źródeł energii opartych na wykorzystaniu lokalnych zasobów energetycznych: przedszkola i szkoły, administratorów budynków publicznych, organizacje pozarządowe, spółdzielnie mieszkaniowe, gospodarstwa rolne posiadające osobowość prawną. itp.;
To tylko wybrane, najpoważniejsze wady projektu ustawy.
Prosimy o poparcie poprawek prosumenckich zgodnie z wolą setek tysięcy wyborców w Polsce, którzy chcą rozwoju energetyki obywatelskiej.
Jesteśmy przekonani, że w sytuacji, w której co najmniej 50% polskiego społeczeństwa chce i może zostać producentem ciepła i energii elektrycznej, stanięcie po stronie energetyki obywatelskiej będzie ważnym argumentem w przypadku starania się o ponowny wybór do Sejmu jesienią 2015 roku.
Z wyrazami poważania
Ewa Sufin-Jacquemart, Prezes Zarządu
Fundacja Strefa Zieleni
Polecamy również apel na stronie Chronmyklimat.pl